Skup aut poleasingowych

Na leasing decydują się często firmy i to również te duże. Dlatego zdarza się, że firma ma kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt samochodów poleasingowych na sprzedaż. Jak łatwo się domyślić, nie jest łatwo sprzedać taką ilość aut. Tym bardziej, że nie różnią się one szczególnie od siebie, jeśli były brane w leasing przez jedną firmę. Dlatego powstały specjalne firmy, które prowadzą skup aut poleasingowych, przeprowadzają ich transport do salonów, gdzie mogą być zdiagnozowane i prezentowane kolejnemu klientowi.

Stan samochodów po leasingu bywa różny, ale nie są to zazwyczaj samochody zbyt stare i zbyt mocno wyeksploatowane. Zresztą firmy, które zajmują się ich późniejszą sprzedażą przeprowadzają zazwyczaj ich dokładny przegląd i naprawę ewentualnych większych uszkodzeń czy wad. Dotyczy to zarówno usterek technicznych, jak poprawek związanych ze stanem lakieru (ewentualne rysy, zadrapania, a nawet wgniecenia). Samochód, zanim zostanie oddany do sprzedaży, musi być odnowiony, by jak najlepiej prezentował się nowemu właścicielowi. Zresztą jest to zabieg korzystny dla obu stron: sprzedawca może wymagać wyższej ceny, kupujący zaś otrzymuje auto gotowe do użytku.

Tym wszystkim, czyli transportem i serwisem aut, zajmują się często pośrednicy. To znaczy, że inna firma auta skupuje i sprzedaje, a inna naprawia. Istnieją oczywiście firmy, których zaplecze jest na tyle duże, że mogą one samodzielnie zająć się wszystkimi koniecznymi elementami związanymi ze skupem aut poleasingowych pod ponowną sprzedaż.