Opony zimowe i letnie – dlaczego ich wymiana jest ważna?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że wymiana ogumienia z letniego na zimowe jest bardzo istotna. Różnice pomiędzy oponami obu rodzajów powodują, że ich zastosowanie w przypadku poszczególnych okresów roku przekłada się w całkowicie naturalny sposób na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Konstrukcja obu typów opon jest podporządkowana temu, aby sprawdzały się one w poszczególnych warunkach atmosferycznych. Pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę to struktura bieżnika.

Patrząc na opony zimowe, widzimy od razu, że bieżnik jest bardziej ponacinany. Niektórzy mówią wręcz, że wygląda „agresywnie”. Jest bardziej chropowaty. Wszystko po to, aby samochód miał lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach. Taka opona znacznie lepiej poradzi sobie z cienką warstwą lodu, pojawiającą się na jezdni w zimowe dni, a także z błotem pośniegowym lub samym śniegiem. Natomiast opony letnie mają bieżnik zaprojektowany w taki sposób, aby stanowił kompromis pomiędzy odprowadzaniem wody spod opon i ich przyczepnością do podłoża.

Jeszcze poważniejszą różnicą pomiędzy dwoma rodzajami opon jest mieszanka, z jakich zostały one wykonane. O ile wygląd bieżnika jest czymś namacalnym i poszczególni producenci mogą kopiować od siebie pewne rozwiązania w tym zakresie, to już skład chemiczny mieszanki bywa pilnie strzeżoną tajemnicą. Generalnie opony zimowe są wykonane z materiałów, które zapewniają im elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. Latem robią się jednak zbyt miękkie. Letnie modele natomiast są wykonane z twardej, sztywnej gumy, która w zimie robi się jeszcze twardsza i przez to niebezpieczna.