Jak dbać o opony?

Użytkowanie opon jest dla każdego kierowcy chlebem powszednim i nie ma w tym względzie nic nadzwyczajnego. To ważny element pojazdu silnikowego, od którego zależy możność poruszania się po drogach wszelkiego typu. Jednak nie każdy kierowca zwraca uwagę na pewne wymogi związane z dbałością o opony. Warto się nad tym tematem przez moment pochylić, bo dzięki zestawowi niezbyt skomplikowanych czynności każdy z nas jest w stanie przedłużyć żywotność kół, a równocześnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Pierwsza kwestia to kupno opon dobrej jakości. Producentów jest wielu – opłaca się zainwestować w ogumienie renomowanej marki, a nie tylko takie jest w sprzedaży. Niektóre warsztaty podsuwają swoim klientom importowane chińskie zamienniki, które pozornie wyglądają jak trzeba, ale jakość mieszanek, z jakich je wykonano pozostawia wiele do życzenia. Kolejna sprawa to kontrola zużycia bieżnika. Jeśli głębokość rowków osiągnie 1,6 milimetra, to sygnał, że pora na wymianę. Ponieważ bieżnik decyduje o efektywności opon, należy o ten aspekt zadbać.

Ważną czynnością jest sprawdzanie ciśnienia w oponach – zarówno tych podstawowych, jak i zapasowych. Eksperci zalecają, aby robić to raz w miesiącu, najlepiej na zimnych oponach. Przed wykonaniem testu auto nie powinno poruszać się przez co najmniej dwie godziny. Wtedy można mówić o wiarygodnym rezultacie. Jeśli z konieczności kontrolujemy ciśnienie na oponach rozgrzanych, do wyników pomiaru dodać trzeba 0,3 bara. Informacja o zalecanym poziomie ciśnienia dla danego pojazdu znajduje się w jego dokumentacji technicznej.